Jedna monografija i 6 knjiga, 24 kompletna ostvarenja ANDRIJE MAUROVIĆA, ukupna naklada veća od 40 tisuća primjeraka – rezime je „ukoričavanja“ opusa našeg „genija stripa“ od 1981. do 1991., a sve se izdogađalo „izvan“ Zagreba: u Gornjem Milanovcu, Puli i Vinkovcima !?

1946
Monografija "Maurović" Veljka Krulčića ("Istarska naklada", Pula, 1986.) je prvu službenu promociju imala u Kulturnom centru Beograd. S desne strane do autora monografije sjedi književnik Milan Rakovac, predsjednik izdavačkog savjeta "Istarske naklade", s lijeve Zdravko Zupan, jedan od recenzenata.

Iako je od Pantovčaka 45 (gdje je stanovao) do nebodera „Vjesnika“ izgrađenog na početku Slavonske avenije (križanje sa Savskom), udaljenost iznosila tek nekih šest ili sedam tramvajskih stanica, Andrija Maurović – nakon što je krajem 1967. bio angažiran kao crtač stripa „Povratak Starog Mačka“ (čiji je prvi dio izlazio u nastavcima u „Plavom vjesniku“ u prvoj poloviici 1968., a drugi u specijalnom broju istog tog tjednika krajem 1969.) i serije „Izlet u prošlost“ (scenarist u oba slučaja bio je Rudi Aljinović), a čiji je idejni začetnik bio  tadašnji urednik „Plavca“ Pero Zlatar – nije baš dobivao pozive za suradnju.

Kamoli da su se ljudi iz kuće „Vjesnik“ (koja je po nekoj logici stvari trebala biti njegov prirodni  „izdavač“), odnosno iz njihove Redakcije romani i stripovi (čiji je glavnokomandujući bio Borivoj Jurković) zainteresirali za objavljivanje Maurovićevih stripova u nekom zasebnom izdanju, knjizi ili albumu.

Nekih incijativa za prezentaciju Maurovićeva rada na stripu u formi knjige je očito bilo –  Mladen Hanzlovsky mi je u intervjuu iz srpnja 1979. godine (koji je ostao neobjavljen sve dok zanimanje za njega tri desetljeća kasnije nije pokazao Alija Balta, vlasnik i urednik sarajevskog strip-časopisa „Bosona“) rekao kako je nekoliko Maurovićevih stripova odnio u zagrebačku izdavačku kuću „Stvarnost“, koja je u tom razdoblju imala iskustva s izdavanjem stripova (luksuzni albumi u koloru „Robin Hood“, „Put oko svijeta u 80 dana“…).

Mladi povjesničar umjetnosti Ivo Šimat Banov i fotograf Nino Vranić su ujesen 1980. pak dobili od Maurovića pismeno dopuštenje da „Grafički zavod Hrvatske“ izda njegovu monografiju, a njih dvoje bi pripremili materijale…

Od svega toga, nažalost, ništa se nije realiziralo.

Otežavajuću okolnost zasigurno je predstavljao Maurovićev potpis na Peticiji za oslobađanje svih političkih zatvorenika u Jugoslaviji koju je u proljeće 1980. godine (u vrijeme dok je predsjednik tadašnje države Josip Broz Tito ležao u ljubljanskoj bolnici)  organizirao 19-godišnji student prava Dobroslav Paraga, a koju su potpisali među ostalima dr Franjo Tuđman, Ivan Zvonimir Čičak, Marko Veselica i još neki „oponenti“ socijalističkom sustavu.

Bilo kako bilo, priliku su „iskoristili“ kolege iz gornjomilanovačkih „Dečjih novina“, tada najvećeg i najmoćnijeg strip-izdavača u državi (većim i moćnijim od novosadskih konkurenata „Foruma“ i „Dnevnika“), sa širokim lepezom strip-izdanja, koja je uključivala i znatnu podršku domaćem stripu – edicija „Kuriri“, pokretanje „Yu stripa“, itd, itd.  

 Sve je krenulo objavom velikog intervjua (na četiri stranice) s Andrijom Maurovićem na stranicama „Yu stripa“ u posljednjem broju u 1979. godini, te povremenim repriziranjem njegovih stripova u toj reviji. Prvi je bio „Blago Fatahive“, pa „Kišova zagonetka“, „Hajdučka pjesma“…. U ljeto 1980. urednik „Yu stripa“ Sibin Slavković je s Zdravkom Zupanom došao Mauroviću  u Zagreb da dogovori izdavanje albuma, a… ostalo je, kako se kaže, – povijest! 

„Dečje novine“ su od 1981. pa u narednih pet-šest godina objavile tri albuma s Maurovićevim stripovima, u sveukupnoj (istaknimo – odmah) fantastičnoj nakladi od 30 tisuća primjeraka, svaki po deset tisuća.

Prva od te tri knjige je na neki način „omogućila“ i Maurovićev proboj u Francuskoj – album „Čuvaj se senjske ruke“ („Capes et Poignards“, kako su ga preveli) u broširanom uvezu, ali u punom koloru u izdanju „Dargauda“ u biblioteci koja je objavljivala Huga Pratta, Milu Manaru….

Između izlaska drugog i trećeg albuma, na moj prijedlog i na moju inicijativu „Istarska naklada“ iz Pule (nakladnik koji je 1984. probio led – što se tiče stripa – s monografijom „Hrvatski poslijeratni strip“ i njome stekao nacionalnu „reputaciju“) je 1986. objavila monografiju „Maurović“ čiji sam autor.   

S moje strane podstaknuta je inicijativa krajem tog desetljeća, u sam osvit socijalizma, prema Slavonskoj nakladi „Privlačica“ iz Privlake (koju su pojedini novinari znali titulirati „najboljim seoskim izdavačem u Jugoslaviji“, jer se Privlaka, mjesto blizu Vinkovaca, doživljavala kao selo; nakladnik koji stoji iza prvog ukoričavanja Dubravka Matakovića „Sabrana nedjela“ iz 1986.) i njezinom uredniku Martinu Grgurovcu, da starta s novim bibliotečnim nizom – posvećenim upravo Andriji Mauroviću. Do početka rata izdana su tri naslova, svaki specifičan i jedinstven na svoj način.

U svakom slučaju, u razdoblju od 1981. do 1991. godine, zainteresirani su mogli steći solidni uvid u stvaralaštvo Andrije Maurovića, bez da idu listati komplete starih novina u knjižnicama. Što u albumima, što u zbirkama, što u monografiji sveukupno je objavljeno 25 kompletnih stripova Andrije Maurovića, što je više od trećine, a manje od polovice njegova ukupna opusa.

U svakom slučaju i najnevjernijim iz tih sedam knjiga je vidjljiva umjetnikova ingenioznost, crtačka virtuoznost, pa i – genijalnost (da ne budemo „skromni“)…

Donosimo sistematizirane najvažnije „tehničke“ informacije vezane za svaki pojedinačni projekt, plus napomena – koje možda mogu poslužiti za neka buduća detaljnija istraživanja i pojašnjavanja. 

ČUVAJ SE SENJSKE RUKE & DEVOJKA SA SIJERE

Knjiga stripa

Scenarist: Norbert Neugebauer (po književnim predlošcima A. Šenoe i B. Harta)

Nakladnik: NIRO Dečje novine, Gornji Milanovac

Izdano: lipanj, 1981. godina

Za izdavača: Miroslav Petrović

Urednik: Sibin Slavković

Recenzent: Zdravko Zupan

Grafička oprema: Rade Rančić

Tekstualni prilozi: Bojan Đukić i Zdravko Zupan (nepotpisan)

Naklada: 10.000 primjeraka

Opseg i format: 64 str. – uspravno (23,5 x 31 cm), tvrdi i meki uvez; kolor album

Napomena: knjiga ima veliki urednički propust – scenarist Neugebauer nigdje nije naveden; prvi primjerci knjige iz tiskare „Mladinska knjiga“ iz Ljubljane su izašli krajem kolovoza, te je Maurović u bolničkoj sobi neposredno pred smrt imao priliku knjigu držati u rukama; sve table su snimljene s originala

BISER ZLA & UKLETI BROD & KIŠOVA ZAGONETKA & UGLOMI GOSPODAR PEĆINA

Zbirka stripova

Scenarist: Norbert Neugebauer (po književnim predlošcima)

Nakladnik: NIRO „Dečje novine“, Gornji Milanovac

Izdano: travanj, 1983. godina

Za izdavača: Miroslav Petrović

Glavni i odgovorni urednik: Momčilo Rajin

Urednik: Slaviša Ćirović

Grafička oprema: Miroslav Radić

Tekstualni prilog: Darko Glavan

Naklada: 10.000 primjeraka

Opseg i format: 80 str. – uspravno (23,5  x 31 cm), tvrdi i meki uvez, kolor album

Napomena: knjiga ima veliki urednički propust – identitet scenariste objavljenih stripova je ostao nepoznat; raspored stripova unutar knjige nije identičan rasporedu naslova objavljenog na naslovnoj strani; za četiri table nisu postojali originali, nego su presnimljene iz „Plavog vjesnika“; tiskano u „Prosveti“ Niš

MAUROVIĆ

Monografija (s osam kompletnih stripova: „Podzemna carica“, „Trojica u mraku“, „Sedma žrtva“, „Lutalica Chagos“, „Grob u prašumi“, „Meksikanac“, „Cvijet u kamenu“, „Posljednja petorica“ + uvodna studija, stripografija…)

Autor monografije: Veljko Krulčić

Scenaristi stripova: Krešimir Kovačić, Franjo Fuis / Marcel Čukli, A. Maurović / Krešo Novosel, Norbert Neugebauer

Nakladnik: Istarska naklada, Pula

Za izdavača: Elda Čerina

Izdano: studeni1986. godine

Urednik: Aldo Kliman

Tekstualni prilozi: Veljko Krulčić (+ Aldo Kliman, Miro Sinovčić)

Grafička oprema: Miro Sinovčić

Likovno rješenje korica: Ninoslav Kunc

Suradnici na realizaciji: Zvonimir Mihovilović, Daniel Načinović (lektor), te Ruža Mattichio i Ivan Medica (korektori)

Recenzenti: Slavko Draginčić, Zdravko Zupan

Naklada: 3.000 primjeraka

Opseg i format: 312 str. – uspravno (23 x 33 cm), tvrdi uvez

Napomena: strip „Posljednja petorica“ je snimljen s originala, ostali stripovi iz novina; tiskano u „Zrinski“ Čakovec; podnaslov monografije: „8 remek-djela jednog od najvećih svjetskih majstora stripa“

BLAGO FATAHIVE & BROD BUNTOVNIKA & TAJANSTVENI KAPETAN

Knjiga stripa/trilogija s glavnim junacima Barba Nikom i dječakom Ivom

Scenarist: Rudi Aljinović

Nakladnik: Dečje novine, Gornji Milanovac

Za izdavača: Srećko Jovanović

Izdano: 1986. godina

Glavni i odgovorni urednik: Slobodan Lukić

Urednik: Slaviša Ćirović

Grafička oprema: Miroslav Radić

Naklada: 10.000 primjeraka

Opseg i format: 66 str. – uspravno (23,5  x 31 cm), tvrdi uvez

Napomena: knjiga bez tekstualnih priloga; izdavač se nije držao premijernog rasporeda objavljivanja stripova; štampanje albuma je završeno u tiskari „Prosveta“ iz Niša u siječnju 1987.

PRIČE O ODVAŽNIM LJUDIMA

Podnaslov knjige: RATNI STRIPOVI ANDRIJE MAUROVIĆA

Zbirka stripova („Brodolomci na otoku Mega“, „Protiv smrti“, „Rankov odred“, „Vrijeme odvažnih“, „Istinite priče o malim borcima“)

Scenaristi: Marcel Čukli, Vicko Raspor, Mahmud Konjhodžić / Norbert Neugebauer, Rudi Aljinović 

Nakladnik: KIC „Privlačica“, Privlaka – Izdavačka djelatnost Vinkovci

Izdano: rujan 1989. godine

Urednik: Martin Grgurovac

Priređivač: Veljko Krulčić

Grafički urednik: Ninoslav Kunc

Recenzenti: Žarko Beker, Zdravko Zupan

Tehnički urednik: Martin Grgurovac

Tekstualni prilozi: Veljko Krulčić, Žarko Beker

Biblioteka: Izvanredna izdanja (Knjiga 11)

Naklada: 1.000 primjeraka

Opseg i format: 112 str. – uspravno (23,5  x 31 cm), meki uvez

Napomena: izdavač je naveo kako će netto prihod dobiven prodajom ove knjige uplatiti na žiro-račun za uređenje groba Andrije Maurovića; dvadesetak primjeraka knjige je tiskara „Golac“ (iz Zagreba) uvezla u tvrdi uvez, ali bez naslovnice (!); na naslovnoj strani slika „Kolona u snijegu“ – ulje na platnu A. Maurovića, nastala u Šibeniku početkom 1945. godine; knjiga je tiskana u „Grafosremu“ u Šidu

SEOBA HRVATA

album

Scenarist: S. R. Žrnovački (pseudonim Stanka Radovanovića)

Nakladnici: Slavonska naklada „Privlačica“, Vinkovci & Produkcija „Art“, Vinkovci

Za nakladnike: Mile Boras, Kazimir Markić

Izdano: rujan 1990. godine

Urednici: Martin Grgurovac, Veljko Krulčić

Priređivač: Veljko Krulčić

Likovna oprema: Robert Neugebauer

Tehnička oprema: Ladislav Sever

Tekstualni prilog: Veljko Krulčić & Robert Neugebauer

Biblioteka: Izabrani stripovi Andrije Maurovića (knjiga 2)

Naklada: 1000 primjeraka (tvrdi i meki uvez)

Opseg i format: 74 str. – uspravno (21 x 29,5 cm), tvrdi i meki uvez

Napomena: prema saznanju priređivača, album je tiskan u pet puta većoj nakladi (5.000 primjeraka) nego što je navedeno u impresumu; ovaj album je 1992. godine imao još dva izdanja – jedno u izdanju „Privlačice“, a drugo u izdanju „Produkcije Art“ (razlikuju se po podacima u impresumu); album u tvrdom uvezu prodavao se s trakom sa slijedećim tekstom: „Strip koji od rata na ovamo nije smio biti objavljen“; na naslovnoj stranici navedeni su i scenarist i crtač stripa

OPSADA ZADRA

Scenarist: Krešo Novosel

Nakladnik: Slavonska naklada „Privlačica“, Vinkovci

Izdano: svibanj 1991. godina

Urednik: Martin Grgurovac

Priređivač: Krešo Novosel

Tehnički urednik i likovna oprema: Martin Grgurovac

Tekstualni prilog: Krešo Novosel

Biblioteka: Izabrani stripovi Andrije Maurovića (knjiga 3)

Naklada: 500 primjeraka

Opseg i format: 20 str. – uspravno (21 x 28 cm), meki uvez

Napomena: originalni naslov stripa objavljen u ovom albumu je „Opsada“ – nepoznato je zašto ga je nakladnik preimenovao u „Opsada Zadra“; na naslovnoj stranici navedeni su i scenarist i crtač;  u impresumu stoji napomena da nakladnik priprema slijedeće Maurovićeve stripove: „Vjerenica mača“, „Grička vještica“ i „Grob u prašumi“

O ovim knjigama napisano je podosta novinskih tekstova, tj. Budućih bibliografskih jedinica. Recenzije, prikazi, kritički osvrti… izlazili su u listovima širom tadašnje države. Spomenimo neke od autora koji su ih pisali: Zlatko Gall, Rajko Radovanović, Zdravko Zupan, Ivo Antić, Dragan Ogurlić, Karim Zaimović, Darko Glavan, Zoran Đukanović,  Slobodan Ivkov, Željko Valentić,  Tihomir Tonković, Vasa Pavković, Veljko Krulčić, Ivica Ivanišević, Boris Gregorić, Midhat Ajanović

Što se tiče osobno mene, prvu knjigu sa „Čuvaj se senjske ruke“ i „Djevojke sa Sijere“ dobio sam u drugoj polovici rujna 1981, a već početkom listopada sam se morao pojaviti u Subotici i započeti s odsluženjem vojnog roka. Nije patetika, ali toliko sam bio impresioniran knjigom, naravno i žalostan što je Maurović preminuo, da sam osjećao kao obavezu da „moram“ prije odlaska u vojsku napisati tekst o njoj.

Tekst je naravno bio namijenjen za omladinski list „Val“ iz Rijeke, čiji su mi urednici za vrijeme srednje škole maksimalno otvorili vrata za suradnju. Urednik je prihvatio prijedlog mog naslova – „Prekrasna knjiga“ i objavljen je  odmah u broju od 19. listopadu 1981.

Drugu knjigu „Dečjih novina“ s Maurovićevim kolor-stripovima recenzirao sam – kao student prve godine – u političkom tjedniku „Danas“, urednik kulture je bio Dalibor Foretić. Naslovljen je: „Ukoričeni Maurović – najzad reprezentativno izdanje našeg barda devete umjetnosti“ i objavljen je u broju od 14. lipnja 1983.

Treću knjigu sam pak predstavio u dnevniku „Večernji list“ – urednica subotnjeg broja Branka Primorac ga je naslovila: „Nova Maurovićeva knjiga – morske balade. Tri epizode serijala „Barba Niko i Ivo“ najbolje su strip-izdanje u ovoj godini“.

Što se pak knjiga s Maurovićevim stripovima tiče, a u kojima sam bio njihov inicijator, autor (monografije) ili priređivač potrudio sam se da iste imaju najbolji što je bilo moguće – publicitet.

Uz tzv. „recenzentske“ primjerke, smatrao sam da njihove promocije – s obzirom da nakladnici nisu bili u mogućnosti da „marketinški promoviraju“ projekte na televiziji, novinama, radiju – bile „sjajna“ stvar!

I bio sam – u pravu!

Monografiju „Maurović“ najprije smo promovirali u Kulturnom centru Beograd, a zatim i u Muzejskom prostoru Zagreb. Obe lokacije su bile „elitne“, a istovremeno obje institucije imale su dobar program i dobru posjetu. Na obje promocije sudjelovao je Milan Rakovac, predsjednik izdavačkog savjeta „Istarske naklade“. Na zagrebačkoj je jedan od promotora bio sveučilišni profesor (na Filozofskom fakultetu) Josip Bratulić, a drugi je bio Darko Glavan.

Zahvaljujući svojoj suradnji s Muzejskim prostorom Zagreb uspio sam osigurati da promocija „Istarsku nakladu“ ne košta niti jednog tadašnjeg dinara, osim tiska pozivnice (koja danas ima bibliofilsku vrijednost).

Isto sam uspio učiniti i u slučaju promocija „Priča o odvažnim ljudima“ i „Seobe Hrvata“.

„Priča o odvažnim ljudima“ je promovirana u „Kinoteci“, gdje je bila smještena kultna knjižara „Moderna vremena“. Promociju je vodio jedan od suvlasnika knjižare Ivica Buljan, a na njoj je sudjelovao i Arsen Dedić i recitirao svoje pjesme koje je napisao i posvetio Andriji Mauroviću, na čijim je stripovima iz ranih 50-ih godina bio odrastao.  

 „Seoba Hrvata“ je pak promovirana u Društvu književnika Hrvatske (listopad 1990.), što je bio prvi takav slučaj da se strip „probije“ u te prostore. Dvorana je bila dupkom puna, došao je među ostalima Ranko Marinković koji je osobno poznavao Andriju Maurovića iz vremena prije Drugoga svjetskoga rata kada je još kao student surađivao u novinama…

Sve te promocije medijski su bile popraćene, čak i na televiziji. I uvjeren sam da su imale popriličan utjecaj na „good will“ za same knjige, što je rezultiralo i dobrom prodajom tog i takvog Maurovićeva…